gilna
14 مرداد 1401 - 18:21

دام زنده و لوازم خانگی به خسارت دیدگان از سیلاب تابستانی فارس اختصاص یافت

شیراز-ایرنا-مدیرکل امور استان‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره)،گفت: به همت این ستاد، ۲ هزار راس دام به عشایران و ۲ هزار سری لوازم خانگی به خانواده‌های آسیب دیده از سیلاب تابستانی اخیر اهدا می‌شود.

به گزارش ایرنا، حسین تحقیقی جمعه در سفر به استان فارس و بازدید از مناطق سیل‌زده، گفت: در راستای جبران بخشی از نیاز آسیب دیدگان ناشی از سیلاب اخیر در استان‌های کشور متناسب با میزان خسارت هر استان و با محوریت گروه‌های جهادی  ۲ هزار راس دام به عشایر و ۲ هزار سری لوازم خانگی به خانواده‌های آسیب دیده از سیلاب اخیر اهدا می‌شود. او همچنین از تعمیر لوازم خانگی توسط گروه‌های جهادی، بازسازی مدارس آسیب دیده از سیل، مرمت و احیای قنوات، حمایت از کسب و کارهای خرد و مشاغل خانگی توسط بنیاد برکت و بازسازی و مرمت منازل روستایی در مناطق محروم با همکاری سایر نهادها در این استان خبر داد. تحقیقی در ادامه اقدامات بنیاد ۱۵ خرداد در استان فارس را اهدای ۱۱۵ دستگاه ویلچر به کودکان محروم، حمایت از درمان زوج‌های نابارور مناطق محروم، حمایت از کاشت حلزون و درمان کودکان کم شنوا، حمایت از درمان بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های صعب‌العلاج در مناطق محروم اعلام کرد و افزود: همچنین غربالگری بینایی اهدای عینک رایگان و تامین هزینه درمان جراحی چشم کودکان، غربالگری عضلانی و اسکلتی کودکان و نوجوانان محروم بین هفت تا ۱۷ سال از جمله برنامه‌های بنیاد ۱۵ خرداد در این استان است. او همچنین با اشاره به درگیری ۲۷ استان کشور با آبگرفتگی و سیل، اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در حوادث غیرمترقبه همچون سیل برای کمک و حمایت از محرومان پای کار است. این مقام مسئول همچنین طرح‌های در حال اقدام گروه توسعه اقتصادی تدبیر در استان فارس را احداث نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی با سرمایه‌گذاری حدود پنج میلیون دلاری، راه اندازی واحد پروژه اتان گیری پارسیان در شهرستان مهر. و راه اندازی گاوداری ۲ هزار راسی در شهرستان سرچهان نام برد. تحقیقی بیان کرد: تاکنون ۱۰ هزار و ۷۶۹ طرح با حجم سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال در زمینه‌های توانمندسازی و اقتصادی، امور زیربنایی و فرهنگی و ارائه خدمات بیمه‌ای در استان فارس انجام شده است. مدیرکل امور استان‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به اجرای مرحله هشتم رزمایش توزیع بسته‌های معیشتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر آب معدنی، کنسرو، ارزاق عمومی یک‌ماهه برای اهالی مناطق سیلزده در شهرستان‌های استان ارسال و توزیع شده است. حسین پور نورعلی مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) فارس نیز ضمن اشاره به برگزاری جلسات در منطقه بختگان و آباده طشک با حضور مسئولان آن منطقه، بیان کرد: با رخداد وقوع سیلاب استاندار فارس با اعلام درخواست از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خواستار حمایت از خسارت و آسیب‌ها در شهرستان‌های فارس شد. او گفت: طی جلساتی که با استاندار فارس، مدیرکل مدیریت بحران و معاون هماهنگ کننده امور عمرانی استانداری فارس داشتیم مقرر شد تا خسارت وارده ناشی از سیلاب برآورد شود تا خدماتی که ستاد می‌تواند ارائه دهد تشریح و اعلام شود. پور نورعلی با اشاره به اینکه سطح تخریب بالاست و کل آسیب‌ها قابل جبران نیست، از جذب منابع بیشتر برای کمک به آسیب دیدگان سخن گفت.  او همچنین با بیان اینکه شهرستان سرچهان و یکی از روستاهای کوار دارای سطح بیشترین آسیب منازل بودند، اعلام کرد که در حال حاضر ارزاق یکماهه، پتو، کنسروجات و کارواش‌های خانگی با همراهی فرمانداران، امام جمعه و مسئولان سپاه آن شهرستان ها بین مردم منطقه توزیع شد. مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) فارس در پایان از اعطای وام به خسارت دیدگان از سیلاب تابستانی توسط بنیاد برکت خبر داد تا حداقل بخشی از ضررها جبران شود.

فعالیت سامانه بارشی موسوم به مونسون از اواخر تیرماه تا دهه اول مردادماه ۱۴۰۱ در استان فارس و برخی مناطق کشور منجر به خساراتی شد و در عین حال به حجم منابع آبی تالاب‌ها و سدهای استان افزود.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 537211